INDEXING AND INDEX FUNDS

HAKAN SARITAŞ

Öz


Etkin piyasa hipotezini savunanlar, aktif portföy yönetiminin büyük ölçüde boşuna harcanan bir çaba olduğuna ve yapılan harcamaları haklı kılmayacağına inanmaktadırlar. Dolayısıyla bunlar, piyasayı yenmek için bir çaba göstermeyen pasif yatırım stratejisini savunmaktadırlar.Pasif portföy yönetiminde yaygın bir strateji endeksleme yöntemidir. Burada, piyasayı temsil eden kapsamlı bir hisse senedi veya tahvil endeksinin performansını izleyecek (taklit edecek) şekilde bir yatırım fonu (endeks fonu) oluşturulur ve aktif alım-satım işlemlerinden kaçınılarak piyasayla aynı getiri elde edilmeye çalışılır.

Yapılan çalışmada, seçilen A Tipi Yatırım Fonlarının ortalama olarak İMKB-100 Endeksinden daha düşük performans gösterdikleri ortaya çıkmış ve bu da, yatırımcıların aktif olarak yönetilen fonlar yerine endeks fonlarına yatırım yaparak ortalama daha fazla getiri elde edebileceklerini göstermiştir.

Türkiye’de yatırımcıların çoğunun yatırım kararı almada gerekli donanıma sahip olmadığı dikkate alındığında, yönetim maliyetleri düşük olan ve yatırımcısına makul getiri sağlayabilecek endeks fonları yatırımcılar için iyi bir alternatif yatırım aracı olabilir. Ancak, endeks fonlarına yatırım yaparken, Türk hisse senedi piyasasının oynaklığının fazla olduğu unutulmamalıdır.


Tam Metin:

PDF (English)

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.